Bliv certificeret i Ansigtszone-

og Refleksterapi

med Lone Sorensen

Tag en internationalt anerkendt uddannelse online med personlig hands-on træning i Danmark.

Uddannelsen giver RAB timer

Få studieplanen tilsendt og se hele uddannelsens opbygning.

Hvad er Ansigtszone- og Refleksterapi?


Ansigtszone- og Refleksterapi er en metode, hvor man stimulerer specifikke punkter og zoner i ansigtet for at aktivere kroppens egne helingsmekanismer.


Metoden kombinerer viden fra neurovidenskab, tibetansk medicin, neurologisk zoneterapi og nerve-refleksmikrosystemer– og anvendes professionelt i mere end 30 lande.


Ved at arbejde med reflekszoner og punkter i ansigtet kan man påvirke: Nervesystemet, blod- og lymfecirkulationen, organfunktioner og hormonelle og emotionelle ubalancer.


Metoden er udviklet  af Lone Sorensen gennem 45+ års erfaring – og har dokumenterede resultater ved behandling af bl.a. smerter, stress, neurologiske forstyrrelser og kroniske lidelser.

Brug metoden professionelt


Med denne certificerede uddannelse kan du enten udvide din nuværende praksiseller starte op som terapeut– med en metode, der er både effektiv og efterspurgt. Lone Sorensen har allerede uddannet tusindvis af terapeuter i over 30 lande, og hun følger dig hele vejen, så du bliver klar til at arbejde professionelt med Ansigtszone- og Refleksterapi.

Uddannelsens opbygning 

Uddannelsen i Ansigtszone-og Refleksterapier designet til at tage dig fra begynder til professionel behandler gennem 8 trin. 


Du får i alt 148 undervisningstimer, fordelt på online teori, live sparring og personlig hands-on træning med Lone Sorensen - og uddannelsen giver RAB-timer.

Sådan foregår uddannelsen

Uddannelsen er fleksibel og kan tilpasses dit liv. Du kan starte, når det passer dig– og du følges hele vejen af Lone Sorensen.

1. Du starter med et møde med Lone


I denne samtale bliver du introduceret til uddannelsens opbygning, og sammen lægger I en studieplan, der passer til din hverdag og dine behov– uanset om du har fuldtidsarbejde, familie eller anden uddannelse ved siden af.


Lone hjælper dig med at skabe et realistisk og fleksibelt forløb, hvor du kan lære i dit eget tempo, uden at gå på kompromis med kvaliteten.


Samtalen er også en mulighed for at stille spørgsmål og få støtte til, hvordan du bedst griber studiet an fra starten.

Du bliver med andre ord ikke bare “sat i gang” – du bliver fulgt tæt og støttet fra første dag.

2. Ét modul ad gangen – i dit eget tempo

Du tager ét modul ad gangen via online undervisning, som du gennemfører i dit eget tempo. Hvert modul indeholder ca. 12 timers undervisning, hvor både teori og manuelle teknikker bliver grundigt gennemgået og demonstreret.


Alle praktiske øvelser er filmet tæt på, så du tydeligt kan se både håndpositioner, bevægelser og de områder, der behandles. Det gør det let for dig at lære teknikkerne korrekt – og øve dem trygt derhjemme.


Materialet består af videoer, tekster og øvevejledninger, som du kan tilgå, når det passer ind i din hverdag – og du kan se det så mange gange, du vil.


Efter hvert modul afslutter du med en skriftlig test, som hjælper dig med at integrere teorien og sikre, at du er klar til næste skridt.

3. Øvelser - Fra teknik til praksis

Alle manuelle bevægelser vises klart i videoerne, så du præcist kan følge med og lære at udføre behandlingerne korrekt.


Efterhånden som du arbejder dig gennem modul 1, 2, 3, 4 og 5, anbefales det, at du øver teknikkerne så ofte som muligt – fx på familie, venner eller frivillige testpersoner.
På den måde opbygger du erfaring og bliver mere sikker i din praksis.


Ved de to hands-on træningsforløb med Lone i Danmark får du derefter de nødvendige justeringer og professionel feedback, så dine teknikker bliver præcise og effektive.

4. Møde med Lone mellem hvert modul

Disse samtaler er en vigtig del af uddannelsen og giver dig mulighed for at få personlig sparring, evaluering af dine fremskridt og støtte til det praktiske arbejde, du har lavet under modulet.


Lone hjælper dig med at:

  • Reflektere over din læring og dine øvelser.
  • Få feedback på dine teknikker og forståelse af teorien.
  • Finde løsninger, hvis der er noget, du er i tvivl om.
  • Blive mere sikker i, hvordan du anvender metoden i praksis


Samtidig bruges mødet til at forberede dig til det næste modul: Lone introducerer dig til det nye indhold, sætter fokus på det vigtigste du skal være opmærksom på, og guider dig til, hvordan du bedst griber det an.

5. ASK Lone: Dybdegående sparring og vejledning

Som en del af uddannelsen har du adgang til 6 ASK Lone-webinarer á 2 timer.


ASK Lone er en særlig service for både kursister og færdiguddannede terapeuter, hvor du får mulighed for at:

  • Få personlig vejledning i opbygning af effektive behandlingsforløb.
  • Få støtte til at arbejde med komplekse sygdomstilstande.
  • Opnå en dybere forståelse af årsagsbehandling og reflekszoneterapiens anvendelse i praksis


ASK Lone sessioner giver et unikt indblik i Lones tilgang og erfaring fra tusindvis af klientforløb verden over.


Det anbefales at deltage i ASK Lone efter modul 3 – så du får mest muligt ud af undervisningen.

6. To gange hands-on træning med Lone i Danmark

Ved hver træningsgang mødes du med Lone til to hele dage med intensiv praktisk undervisning, hvor du arbejder målrettet med de teknikker, du har lært online.


Hands-on dagene er vigtige for at sikre, at du ikke blot forstår metoden teoretisk – men at du også mestrer den i praksis.


Lone er selv til stede og underviser dig personligt.


Lone rejser til Danmark fire gange om året, så du har stor fleksibilitet til at vælge de tidspunkter, der passer bedst til din kalender og dit liv. Det gør det muligt at tilpasse uddannelsen, så du kan fordybe dig og samtidig tage hensyn til din hverdag.

7. Eksamen og certificering

For at blive certificeret skal du gennemføre et behandlingsforløb med 10 sessioner på én person – det kan være en klient, en ven eller et familiemedlem.


Du skal dokumentere hele forløbet og skrive en kort konklusion, som du afleverer til Lone.


Du får nøjagtige instruktioner og vejledningundervejs i uddannelsen, så du er godt forberedt.


🟢 Du kan vælge at starte eksamen efter modul 4 eller modul 5.


🕒 Efter modul 5 har du op til 3 månedertil at aflevere din opgave.


8. Kom godt i gang som terapeut

Skal du starte din egen klinik, eller vil du tilbyde Ansigtszone- og Refleksterapi som et nyt tilbud i en eksisterende praksis?


Som en del af uddannelsen får du adgang til et ekstra bonusmodul, hvor du lærer:


  • Hvordan du tiltrækker dine første klienter

  • Hvordan du kommunikerer din nye faglighed

  • Hvordan du skaber en bæredygtig praksis med metoden


Dette modul giver dig praktisk og brugbar markedsføringsvejledning, så du føler dig klar til at tage det næste skridt – professionelt og trygt.

9. Bliv en del af vores internationale fællesskab

Er du studerende eller uddannet terapeut og har lyst til at blive en aktiv del af vores internationale netværk? Så har du muligheden for at deltage i spændende begivenheder som vores årlige højdepunkt: TRÆNINGSUGEN.

Her får du chancen for at lære nyt gennem korte, intensive workshops, udveksle erfaringer og behandlinger med ligesindede – alt sammen i et støttende og inspirerende miljø.

Derudover afholder Lone Sorensen jævnligt internationale events i Barcelona, hvor du kan udvide din faglige horisont og skabe værdifulde forbindelser på tværs af landegrænser.

Kom og vær med – vi glæder os til at byde dig velkommen.

Personlig sparring under hele uddannelsen


Under hele uddannelsesforløbet har du mulighed for at få personlig sparring og støtte direkte fra Lone Sorensen. På Telefon, Zoom og E-mail. Du står aldrig alene – Lone følger dig gennem hele processen, både fagligt og personligt.

Book en samtale med Lone – dit første skridt mod at blive terapeut

Vil du høre mere om uddannelsen og finde ud af, om den passer til dig?


Så start med at booke en personlig samtale med Lone Sorensen.


Samtalen fungerer både som en afklarende samtale og en uformel ansøgning– hvor Lone fortæller dig om uddannelsen i dybden, svarer på dine spørgsmål og hjælper dig med at se, hvordan uddannelsen kan passe ind i dit liv og din praksis.


Uddannelsen er en investering i din fremtid, og Lone ønsker at støtte dig fra starten.

Samtalen er derfor også en måde at sikre, at du får den rette støtte og det rigtige forløb – uanset om du er helt ny eller allerede arbejder med mennesker.


📅 Samtalen varer ca. 30 minutter og foregår online.

👉 Klik her for at booke din samtale med Lone

Mine studerende siger

"Det mest unikke og givende kursus kan varmt anbefales - Lone Sørensen har formentlig Danmarks - hvis ikke verdens mest omfattende vidensbase vedrørende Ansigts- og Refleksterapi, da hun har udviklet det gennem erfaring med Dr Yamamoto, Dr Chau, og betydelige kapaciteter på området!

Hun er klar til denne liga."

- Jette Bondesen Lund

Sygeplejerske og holistisk terapeut, Danmark

"Ansigtszone- og Refleksterapi uddannelsen, Method Lone Sørensen, er den bedste uddannelse, jeg nogensinde har taget og jeg har taget mange!"

- Marie Koepke

Holistisk terapeut, Colorado, USA

Bedste uddannelse/kursus indenfor området Jeg har fulgt Lone Sørensen i mange år og har deltaget i to af hendes kurser. Simpelthen den bedste af slagsen! Hun er en unik og oprigtig person. Mine bedste anbefalinger.

- June Rehak Rosenkilde

Holistisk terapeut, Danmark

Anerkendelser og Godkendelser af Sorensensistem™ Refleksologiuddannelserne


Sorensensistem™ refleksologiuddannelserne er anerkendt og godkendt af en række velrenommerede internationale organisationer. Kurserne giver CE-point (Continuing Education)og opfylder høje faglige standarder inden for komplementær behandling.



Varemærkebeskyttelse

Metoden Sorensensistem™ er varemærkeregistreret under Trademark Registration No. 003701752den 31/10/2005, hvilket sikrer metodens autenticitet og juridiske beskyttelse.





      Godkendende organisationer:


  • Complementary Medical Association (CMA), UK
    Godkendt af CMA, hvilket bekræfter kursernes kvalitet og overensstemmelse med standarder inden for komplementær medicin.

  • American Reflexology Certification Board (ARCB), USA
    Kurserne er godkendt som efteruddannelse og er co-sponsoreret af Lone Sorensen (Provider #P00124).

  • North Carolina Reflexology Association & Center for Healing Arts (NCBTMB), USA
    Anerkendt og co-sponsoreret – en garanti for høj uddannelsesmæssig kvalitet.

  • DDZ, Danmark
    Godkendt og giver RAB-point i Danmark.

  • Association of Reflexologists (AoR), UK
    Kurserne er godkendt af AoR og anerkendes bredt i Storbritannien.

  • Federation of Holistic Therapists (FHT), UK
    FHT godkender kurserne som relevante og kvalitetsfulde inden for holistisk terapi.

  • Irish Reflexologists’ Institute (IRI), Irland
    Anerkender kurserne og validerer deres kvalitet i Irland.

  • Australian Reflexology Association
    Godkendt i Australien som en del af anerkendt efteruddannelse.

  • Association of Reflexology, Belgien og Holland